Jump to content

Recommended Posts

Regl sancıları her kadının çektiği zorluklardandır. Ama vereceğimiz formülle bu sancıları hafifletebilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

991308_940x531.jpg

Regl sancıları kadınların büyük çoğunluğunun ortak derdidir. Pek çok kadın her ay düzenli olarak bu sancıyı yaşamakta ve kendine göre hafifletici yöntemler denemektedir. Bazı durumlarda bu ağrılar o kadar şiddetlenebilir ki; kişi günlük yaşamsal aktivitelerini dahi gerçekleştiremeyecek hale gelebilir.

Kadınlarda adet döngüsü olarak bilinen zaman dilimi; adetin ilk günü başlamakta ve bir sonraki kanamanın ilk günü sona ermektedir. Ortalama 28 gün süren bu döngü sırasında yumurtalıklardan “östrojen” ve “progesteron” olarak adlandırılan iki farklı hormon salgılanmaktadır. Bu hormonlar “endometrium” adı verilen rahim iç tabakasında değişimlere yol açar. Döngünün ortalama 14. gününde yumurtalıklardan atılan yumurta, döllenmek üzere tüplerden birine geçer. Döllenmenin olmadığı durumlarda, hormonlar rahim iç tabakasının dökülmesini sağlayacak şekilde değişmekte ve böylece adet dönemi başlamaktadır.

 

Regl Sancısı Neden Olur?

adet-d%C3%B6nemi-hastal%C4%B1k.jpg

Rahim, diğer adıyla “uterus”, kaslardan oluşmaktadır. Bütün kaslar gibi kasılıp gevşeyen rahim, vücudumuzda bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artmasına bağlı olarak adet dönemi süresince daha kuvvetli bir kasılma gösterir. Bu kasılmalar zaman zaman kramp şeklinde hissedilen ağrılara yol açabilmektedir. Kasılmalara neden olan ve “prostaglandin” olarak bilinen maddelerin düzeyi, adet dönemi devam ederken azalmaktadır. Bu azalma, adetin ilk birkaç gününden sonra ağrının azalmasını da açıklamaktadır. Genellikle alt karın bölgesinde ya da belin alt bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, bacakların üst kısımlarında da ağrı ve çekilme ile hissedilebilmektedir. Bunların dışında; ishal, bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi de şiddetli adet sancılarında rastlanan diğer şikayetler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Regl Sancılarınıza Son Verecek Formüller

kadin-agri-adet-karin.jpg

Kan Akışını Kolaylaştırın

Regl döneminizde hareketleriniz nazik olmalı ve egzersizlerinizi de uygun biçimde yapmalısınız. Çoğu kadında egzersiz yapmak regl ağrısını harika bir etkililikte tedavi ediyor! Çünkü egzersiz tüm üreme organlarının kan akışına yardımcı oluyor. Özellikle de kansızlık yaşayan kadınlar en çok bu tedavi yönteminden faydalanıyor. (Çin tıbbı kendi teriminde buna bizim gibi “kan yetersizliği” diyor. Bu kişilerin kan depolamada sorun yaşadıklarını söylüyor. Bunu da demir ve kan basıncı düşüklüğüyle açıklıyorlar.) Bu tür kişiler halsizlikten ve sıkıntı verici ağrılardan şikayet etme eğilimindedirler. Baş dönmesi, sersemlik ve bayılma hissedebilirler. Görüntüleri soğuk ve solgundur. Bununla birlikte kanamalarının seyreltik ve soluk göründüğünü söylerler.

 

Sadece Çay İçerek Ağrınızı Hafifletin

Çaydan alacağınız ısı kan akışının artmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır ama daha da önemlisi terapi özelliği gösteren bir çok çay çeşidi var! Sarıpapatya sakinleştirici, yatıştırıcı ve ilaç niteliklerine sahiptir. Vücudun rahatlamasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Bir başka seçenek de ahududu yaprağından üretilen çay. Uterusun rahatlamasında direkt etki gösterir! Bunların dışında; demlenmiş zencefil de yatıştırıcıdır. Yapılan araştırmalara göre zencefil ağrıya sebep olan prostaglandin gibi düzenleyici enzimlerin miktarını düşürür ve ferahlarsınız.

 

Soğuk Yemek Alışkanlığından Vazgeçin

a.jpg

Soğuk ve ham besinler adet krampları artırır. Çin tıbbı, kramp verici ağrıların sebebinin kanın serbestçe dolaşamamasından kaynaklı olduğunu bulmuş. Bu da kan akışını tamamen engelleyen ya da azaltan bir blokaj (dokusal) olduğunun habercisidir.

“Rahim soğukluğu” hastalığını duymuşsunuzdur. Bu sorunu yaşan kişiler regl dönemi boyunca yoğun ağrı hissederler. Sıcaklık, bu ağrılara karşı etkilidir. Bu sorunu yaşayan kadınların kan akışı yoğun ve basınçlıdır. Genellikle bedenleri de soğuktur, özellikle de regl dönemlerinde karın altı bölgeleri… Bu sorunu çözmek için regl dönem öncesinde semptomları kontrol altında tutmak için daha sıcak yiyeceklere geçiş yapmak faydalı olacaktır! Ama daima aklınızda tutun! Eğer durum çok kötüyse mutlaka bir doğum uzmanından yardım almalısınız.

 

Şekerleme Yapın

Regl döneminizin yaklaştığı günlerde takviminizde uyku için de yer ayırın. Yorgun olduğumuzda daha hassas oluruz ve eğer yeterince dinlenmişsek her tür ağrıyla daha kolay baş edebiliyoruz. Dahası, uykusuzluk bizi arzulara ve abur cubura yönlendirecektir. (Çoğunlukla da soğuk ve şekerli olanlarına!) Daha önce de bahsettiğim gibi bunlar ağrıyı hafifletmek yerine çoğalmasına neden olur.

 

Rahatlatıcı Gıdalar Tercih Edin

Ağrının nedeni, sadece yediklerimizden kaynaklı olabilir. Genellikle, az işlenmiş yiyecekler vücudunuzu mutlu eder. Yüksek lifli yiyecekler ve doğru yağlar bağırsaklarınıza iyi gelir. Eğer bağırsaklarınız gerginse, ağrınız daha da kötüleşebilir. Çünkü bağırsaklarınız rahminizle aynı sinirsel sisteme bağlıdır. Bu da yine kan akışının yavaşlaması anlamına gelir. Bu yüzden yiyecek alışkanlıklarınızı düzenlemek, ağrı çekmemek için en doğal yöntemlerden biridir. Tavsiye edeceğim öncelikli besinler şu şekilde:

 • Somon balığı
 • Zeytinyağı
 • Tohum ve çekirdek besinler (çerezler)
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Aromatik baharatlar (Örnek olarak: Zerdeçal, zencefil, biber)

Eğer ağrı çok şiddetliyse farklı çeşitler deneyerek size en uygun olanını keşfetmek en iyisi. Regl döneminizde vücudunuza karşı nazik ve kibar olun. Unutmayın, anahtar kelimeler “nazik” ve “yavaş” olmak!

sanc%C4%B1.jpg

Link to post
Share on other sites
 • 5 hafta sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer içerik

  • Yazan: Kent habercisi
   Regl sancıları, adet döneminden önce ve sırasında birçok kadını etkileyen ve ağrıya neden olan bir durumdur. Peki, bu sancıları azaltacak sakin bir dönem geçirtecek yöntemler nelerdir?
   Regl (adet) sancıları, alt karın bölgesinde, regl öncesi ve sırasında hissedilen ağrılardır. Bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi, baş ağrısı ve ishal gibi belirtilerin arasında olduğu regl sancısı neden olur. Regl sancısı için evde yapılabilecekler nelerdir? Regl sancısı nasıl geçer?  medicalpark.com’un verdiği bilgilere göre;
   Regl (adet) sancısı diğer adıyla adet krampları, adet görmenin günlük yaşama en çok etki eden tarafıdır. Kadınların yarısından fazlası regl sırasında bu ağrıları yaşamaktadır. Ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli şekilde hissedilebilir. Şiddetli regl ağrısına tıp dilinde dismenore denir.
     Regl Sancısı Neden Olur?
   Adet görme denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması nedeniyle oluşur. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. İşte, bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin denen hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Prostoglandin, adet başlamadan bir-iki gün öncesinde kanda yüksek seviyelere ulaşır ve adetin ilk iki gününden sonra azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa, adet krampları da o kadar şiddetli yaşanır.
   Servikal darlık: Bazı kadınlarda, rahim ağzının açıklığı, regl akışını engelleyecek kadar küçüktür. Bu küçük açıklık rahim içindeki basıncın artmasına neden olarak daha şiddetli bir ağrı yaratabilir. Endometriozis: Rahmi kaplayan dokunun uterusun dışına çıkarak, fallop tüpleri, yumurtalıklar veya pelvisi kaplayan diğer dokular üzerine doğru gelişip yerleşmesine denir. Çikolata kistlerinin oluşmasına neden olabilir, ağrılı adet görme yanı sıra, cinsel ilişki sırasında da ağrı hissedilebilir. Uterin fibroidleri: Rahim duvarında kas ve fibroz dokudan oluşan uterin fibroidleri, kanserli olmayan fakat sert ve büyük olabilen tümörlerdir. Rahim fibroidleri taşıyanlar, adet görme esnasında daha şiddetli ağrı hissedebilirler. Adenomyozis: Bu rahatsızlıkta rahmi kaplayan doku uterusun kas duvarlarına doğru büyümeye başlar. Pelvik inflamatuar hastalık: Dişi üreme organlarının bu enfeksiyonuna genellikle cinsel yolla bulaşan bakteriler neden olur.  
   Regl Sancısı Belirtileri Nelerdir?

   Adet krampları ve bu kramplarda birlikte gözlenebilen diğer belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
   Alt karın bölgesinde yoğunlaşan sancılar. Adetten 1 ila 3 gün önce başlayabilen bu ağrı, adet başlangıcından 24 saat sonra en üst seviyeye ulaşır ve 2 ila 3 gün içinde azalır. Ağırlık hissi veren, sürekli bir ağrı (kasıklarda ya da iç bacaklarda da hissedilebilir). Bele yayılabilen ve uyuşukluk verebilen ağrı.  
   Bazı kadınlar ayrıca aşağıda yer alan semptomları da gösterirler:
   Mide bulantısı, Yumuşak dışkılama, Baş ağrısı, Baş dönmesi.  
   Kimler Daha Şiddetli Regl Görme Riski Altındadır?
   Aşağıdaki durumlarda menstrüel kramp riski daha şiddetli gözlenebilir:
   30 yaşından küçükler, Ergenliğe erken, 11 yaşında veya daha erken yaşta girenler, Adet döneminde ağır kanaması olanlar, Düzensiz adet kanaması olanlar, Ailede adet sancısı öyküsü olanlar, Sigara içenler. Adet krampları diğer tıbbi komplikasyonlara neden olmaz, ancak okula, işe ve sosyal aktivitelere etki edebilir. Yine de, menstrüel kramplarla ilişkili bazı durumların komplikasyonları olabilir. Örneğin endometriozis, fertilite sorunlarına neden olabilir. Pelvik enflamatuar hastalık, döllenmiş bir yumurtanın uterus dışına implante olma (ektopik gebelik) riskini artırabilir.
    
   Regl Sancısı Nasıl Geçer?

   Regl (adet) sancısını gidermek için ilaçlar ya da takviyelerle birlikte yaşam stili değişiklikleri yapılabilir.
    
   Isı Uygulaması;
   Küveti sıcak su ile doldurup içine girmek ya da karnınızın alt tarafına koyabileceğiniz bir sıcak su torbası adet kramplarını hafifletebilir. Bununla beraber, adet sancısı için satılan bazı ısı yamalarından da fayda görebilirsiniz.
    
   Düzenli Egzersiz;
   Düzenli olarak, haftada 3 gün en az yarım saat yapılan egzersiz, beta-endorfin denen bir maddenin salınmasına yardımcı olur. Bu madde vücudun doğal ağrı kesicisidir. Bunun dışında egzersiz prostoglandinlerin daha çabuk yıkılmasını sağlayabilir.
    
   Diyet Takviyeleri;
   Bazı çalışmalar E vitamini, Omega-3 yağ asitleri, B-1 vitamini (tiamin), B-6 vitamini ve magnezyum takviyelerinin adet kramplarını azalttığını göstermiştir.
    
   Stresi Azaltma;
   Psikolojik stres altında olduğunuz zamanlarda adet kramplarınızın ve ağrılarınızın daha şiddetli olduğunu gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu tür durumlarda meditasyon ve yogadan yararlanabilirsiniz.
    
   Regl Sancılarını Azaltan Bitkisel Yöntemler
   1. Rezene
   2. Adaçayı
   Adet dönemi yaklaştığında sabah ve akşam içeceğiniz bitki çayları bu dönemi sancısız ve rahat bir şekilde geçirmenizi sağlar.

   3. Çuha Çiçeği Yağı
   Birçok kadın regl öncesi döneminde meme hassasiyeti, vücutta şişkinlik, su tutma, sivilce, depresyon, sinirlilik, ve baş ağrısı yaşıyor. Bu belirtiler çuha çiçeği yağı sayesinde en aza indirilebiliyor ya da tamamen ortadan kalkıyor.

   4. Melisa Çayı
   5. Sığla Yağı
   Sığla yağı kadınların regl sancılarını ortadan kaldırmak için son derece kıymetlidir. Sığla bir diğer ismiyle buhur yağı, sığla ağacından elde edilen bitkisel bir üründür.
    
   Adet Sancısı Nedeniyle Ne Zaman Doktora Görünmeli?
   Adet krampları her ay günlük yaşantınızı oldukça etkileyecek şekilde yoğun yaşanırsa, semptomlarınız giderek kötüleşirse veya önceden olmadığı halde 25 yaşından sonra şiddetli adet krampları yaşamaya başlarsanız, vakit geçirmeden bir uzmana başvurmanız gerekir
×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.